Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

Awaria w banku – co można zrobić?

Notus kredyty gotówkowe

Czasem może zdarzyć się sytuacja, że nie będzie możliwe wykonanie przelewu, płatności za towary czy usługi. Na skutek awarii systemu w banku możemy zostać pozbawieni dostępu do swoich pieniędzy. Bywa to uciążliwe, choć na szczęście nie zdarza się zbyt często a o planowanych przerwach w bankowości elektronicznej klienci są odpowiednio wcześniej informowani.

Awarie systemów bankowych mogą zdarzyć się z przyczyn niezależnych od banku. Zwykle zawodzi bankowość elektroniczna, wyjątkowo przerwy mogą dotykać bankomatów. Zwykle wina leży po stronie dostawcy Internetu, choć bywają sytuacje, gdy zawodzi bank. Każdorazowo należy takie sprawy zgłaszać poprzez np. infolinię. Reakcja banku będzie szybsza, o ile nie została jeszcze wykryta przez informatyków. Przerwy techniczne planowane to inna kwestia – jak wspomniano klienci są o takich informowani (najczęściej na stronie bankowości internetowej, poprzez sms lub profil społecznościowy itp.), trwają w godzinach nocnych, często w weekendy i nie trwają dłużej niż kilka godzin. Są one konieczne z wielu względów, także bezpieczeństwa.

Co zrobić, by mieć dostęp do pieniędzy i uniknąć sytuacji, w których nie będziemy mieli jak zapłacić za zakupy czy usługi?

Najprościej jest posiadać pewną sumę pieniędzy w portfelu – na wypadek choćby takich zdarzeń. Oczywiście to jaką sumę będziemy mieli w gotówce zależy od naszych możliwości, potrzeb i sytuacji jaką planujemy na najbliższy czas. Według analiz kwota 300 zł w gotówce wystarczy w razie awarii.

Oprócz gotówki można pomyśleć o drugim rachunku osobistym, w innym banku. Awarie nie zdarzają się na raz w wielu bankach, zatem jest szansa, że z drugiego konta będziemy mogli zapłacić. Można dziś znaleźć konta darmowe, aby za taką asekurację nie ponosić dodatkowych kosztów. Jeśli nie chcemy mieć kilku kont, można zaopatrzyć się w kartę prepaid innej instytucji niż ta z której korzystamy stale.

Jeśli odpowiednio się zabezpieczymy niemal na pewno unikniemy krepujących sytuacji związanych z brakiem możliwości regulowania zobowiązań. Wybór jest, zatem do dzieła.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie grudzień 2018
kredyty gotówkowe porównanie grudzień 2018
konta osobiste porównanie grudzień 2018
lokaty bankowe porównanie grudzień 2018
karty kredytowe porównanie grudzień 2018

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
KONTAKT Z EKSPERTEM NOTUSZOSTAW NUMER ODDZWONIMY
+