Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

Jak obliczyć rentowność wynajmu mieszkania?

Notus kredyty gotówkowe

Inwestycja w nieruchomości wydaje się bardzo dobrą opcją, która przynosi zyski. Niestety, jeżeli dobrze nie oszacujemy kosztów, może okazać się, że nie tylko nie zarobimy na zakupie nieruchomości, ale jeszcze będziemy musieli do niej dopłacić.

Decydując się na zakup mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Po pierwsze warto sprawdzić wcześniej średnią cenę najmu lokali w podobnym standardzie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile mniej więcej zarobimy na wynajmie. Kluczowa będzie oczywiście cena nieruchomości, jak przepłacimy, to nie uda nam się na niej zarobić. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę koszty transakcyjne, czyli opłaty notarialne, a także koszty administracyjne typu czynsz, rachunki, koszty remontu, podatek od nieruchomości czy ubezpieczenie lokalu.

Zakup mieszkania pod wynajem to bardzo opłacalna inwestycja, która nie jest obarczona dużym ryzykiem. W tym wypadku wynajmujący zyskuje comiesięczny przychód, może gromadzić oszczędności, to dobry sposób bogacenia się. Najważniejsze jest to, aby znaleźć korzystną ofertę sprzedaży, tak naprawdę mieszkanie można kupić za cenę dużo niższą od średnich cen, warto negocjować i pozostać nieugiętym wskazując na przykład na zły stan techniczny nieruchomości. Pamiętamy, aby nie podchodzić do sprawy zbyt emocjonalnie, jeżeli sprzedający jest nieugięty, nie warto przepłacać za nieruchomość, nawet jak bardzo nam się spodobała; w tym wypadku najlepiej poszukać lepszej oferty. Nawet, jeżeli zdecydujemy się na zakup niedrogiego mieszkania, możemy wykończyć je tak, że jego cena najmu wzrośnie. Wystarczy odpowiednie wyposażenie, odświeżenie ścian, postawienie ścianki działowej, dzięki, której z jednego pomieszczenia robią się dwa.

Nie każde mieszkanie okaże się opłacalną inwestycją, jeżeli już decydujemy się na zakup nieruchomości pod wynajem, postarajmy się znaleźć najkorzystniejszą ofertę, nie przepłacajmy za mieszkanie, tylko dlatego, że zostało dokładnie posprzątane i zaaranżowane tak, aby sprzedawca miał argument do poniesienia ceny. Wiele osób popełnia błąd także podczas wynajmowania mieszkania. Warto dobrze przyjrzeć się przyszłym lokatorom, wybierać spośród osób, które posiadają stałe zatrudnienie, stabilną sytuację materialną. Niestety obecne prawo jest skonstruowane tak, że wyrzucenie z mieszkania niewypłacalnych, stwarzających problemy lokatorów, może być trudne.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie styczeń 2019
kredyty gotówkowe porównanie styczeń 2019
konta osobiste porównanie styczeń 2019
lokaty bankowe porównanie styczeń 2019
karty kredytowe porównanie styczeń 2019

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
KONTAKT Z EKSPERTEM NOTUSZOSTAW NUMER ODDZWONIMY
+