Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

Jak zacząć oszczędzać od zera?

Notus kredyty gotówkowe

Oszczędzanie nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jak mamy tendencje do wydawania pieniędzy. Posiadanie oszczędności jest ważne, takie zabezpieczenie na czarną godzinę daje nam większe poczucie bezpieczeństwa oraz wolność finansową.

Bez wątpienia każdy z nas choć raz w życiu doświadczył sytuacji, w której miał nieprzewidziane w budżecie wydatki. Jeżeli w tym wypadku nie posiadalibyśmy oszczędności, niestety bylibyśmy zmuszeni zadłużyć się u znajomych, rodziny albo w banku. Choć większość Polaków zaciąga kredyty bez większego skrępowania, trzeba pamiętać, że zadłużenie to spore obciążenie zarówno finansowe, jak i psychiczne. Czy nie lepiej odkładać pieniądze i budować zaplecze finansowe?

Wbrew pozorom oszczędzać może każdy i to niezależnie od dochodów, w tym wypadku najważniejsza jest dobra wola, cierpliwość oraz trochę samodyscypliny. Nawet, jeśli wydaje się nam, że odkładanie nie jest dla nas i kompletnie nie panujemy nad swoim budżetem, to nie ma się czym martwić, bo oszczędzania można się nauczyć, wystarczy odpowiednio długo ćwiczyć, aż odkładanie pieniędzy stanie się dla nas nawykiem. Według badań tylko część naszego społeczeństwa regularnie oszczędza i inwestuje.

Od czego zacząć?

Najważniejszą rzeczą na jakiej powinniśmy się na początku skupić jest budżet i wydatki. Należy bardzo skrupulatnie przeanalizować, na co i ile wydajemy pieniędzy, następnie powinniśmy spróbować ograniczyć niektóre z nich. Jeżeli będziemy gospodarować swoimi pieniędzmi rozsądnie, to będzie nas stać na to, żeby oszczędzać. Warto pamiętać, że nawet odkładanie niewielkich kwot ma sens, najważniejsza jest systematyczność.

Czy oszczędzanie przy niskich dochodach jest możliwe?

Decyzję o budowaniu zaplecza finansowego może podjąć każdy i to niezależnie od tego, czy jesteśmy zamożni i zarabiamy kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, czy nasze dochody oscylują w okolicach średniej krajowej. Kluczowe jest to, aby uświadomić sobie, że nie jest ważne, ile zarabiamy, ale ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Jeżeli pieniądze, które zarabiamy, wydajemy na bieżąco popełniamy duży błąd, w tym wypadku może się okazać, że osoby zarabiające dużo mniej od nas będą posiadać większe oszczędności, tak więc będą lepiej zabezpieczone na przyszłość.

Jeżeli już zgromadzimy większą sumę pieniędzy, przychodzi czas na decyzję odnośnie inwestowania. Na początek dobrą opcją będzie konto oszczędnościowe, choć można podjąć wyższe ryzyko i spróbować inwestować w fundusze, możliwości jest wiele.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie grudzień 2018
kredyty gotówkowe porównanie grudzień 2018
konta osobiste porównanie grudzień 2018
lokaty bankowe porównanie grudzień 2018
karty kredytowe porównanie grudzień 2018

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
1
KONTAKT Z EKSPERTEM NOTUSZOSTAW NUMER ODDZWONIMY
+