eksperci kredytowi - Doradca.co.pl - kredyty, doradztwo, inwestycje

Koniec poręczeń kredytów?

Notus kredyty gotówkowe

Poręczenie kredytu było do niedawna jednym z częściej wykorzystywanych przez banki zabezpieczeń. Żyrując kredyt decydowaliśmy się na spłatę cudzego zobowiązania w przypadku, gdyby kredytobiorca nie wywiązywał się z określonych obowiązków. Poręczenie ma decydujący wpływ na zdolność kredytową osoby, która podjęła takie ryzyko. Oczywiście żyrantem nie mógł być każdy – wiele banków stosowało do weryfikacji podobne kryteria, jak u kredytobiorcy. Na szczęście większe banki powoli odchodzą od poręczenia stosując bardziej dokładne i lepsze metody oceny ryzyka. Z badań BIK wynika, że w ciągu ostatnich lat liczba poręczeń drastycznie spadła. Aktualnie w Polsce jest ponad 370 tysięcy poręczycieli. Wielu spłaca zobowiązania za kredytobiorców, odpowiadając za cudze długi całym swoim majątkiem. Niestety niewielu z nich w czasie podejmowania decyzji miało odpowiednią wiedzę finansową lub nie zabezpieczyli się właściwie przed pełną odpowiedzialnością. Z drugiej strony poręczeniem obejmowane były kredyty osób spokrewnionych, przyjaciół którym na chwilę podpisywania umowy poręczenia bezgranicznie ufali.

Czy było warto?

Spadek poręczeń niesie jednak wzrost kwot żyrowanych kredytów. Średnia kwota zobowiązania w zeszłym roku to prawie 40 tysięcy złotych. Jak na krajowe realia to sporo.

Czy banki wychodzą poręczycielom naprzeciw?

Wraz ze wzrostem zainteresowania, ale i rosnącą konkurencją w sektorze usług bankowych, banki szukają innych możliwości zabezpieczenia kredytów, ale i dokonują bardziej wnikliwej analizy finansowej wnioskujących o kredyt. Rzetelna ocena, zestawienia plusów i minusów, ocena ryzyka i prognozowanie przyszłości finansowej daje obraz potencjalnego kredytobiorcy i na tej podstawie analitycy bankowi podejmują decyzje, wybierają formy i rodzaje zabezpieczeń innych niż poręczenie. Klienci budzący wątpliwości nie uzyskują kredytu. Poręczenie wymagane jest jedynie w skomplikowanych sytuacjach, bądź tam, gdzie ocena nie jest w pełni wyczerpująca wewnętrzne procedury weryfikacyjne banku.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie styczeń 2019
kredyty gotówkowe porównanie styczeń 2019
konta osobiste porównanie styczeń 2019
lokaty bankowe porównanie styczeń 2019
karty kredytowe porównanie styczeń 2019

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
KONTAKT Z EKSPERTEM NOTUSZOSTAW NUMER ODDZWONIMY
+