Kredyt hipoteczny w ramach programu „Rodzina na swoim"

Kredyt hipoteczny w ramach programu „Rodzina na swoim”

Czy ubiegając się o kredyt hipoteczny w ramach programu „Rodzina na swoim” mogę liczyć na kredyt w wysokości 100% wartości nieruchomości i dodatkowo na jej wykończenie? Kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim według ustawy ma ściśle określone cele kredytowania.

Do takich celów niestety nie zalicza się remont czy wykończenie mieszkania. Zatem w ramach programu z dopłatami niemożliwe jest uzyskanie kredytu na taki cel.

Kredyt na zakup nieruchomości może być uzyskany w ramach tego programu, jednak maksymalny poziom nie jest określony w ustawie i ustalany jest przez bank. Większość banków udziela kredytów na 100% wartości nieruchomości, jednak w nielicznych, np. BZ WBK, maksymalna kwota może być obniżona do 90%.

Zatem uzyskanie kredytu na zakup na 100% ceny jest możliwe, jednak połączenie tego celu z wykończeniem mieszkania nie jest możliwe w ramach programu Rodzina na Swoim. Oczywiście taka konstrukcja jest dopuszczalna w ramach kredytu „tradycyjnego” bez dopłat z budżetu państwa.

Chcę zakupić dwa mieszkania od dwóch różnych właścicieli mniej więcej w tym samym czasie. Czy muszę wziąć dwa odrębne kredyty czy możliwe jest zaciągnięcie jednego na oba mieszkania? Jeśli jest to możliwe, to która opcja jest bardziej opłacalna?

W opisanej sytuacji występują dwie odrębne transakcje nabycia nieruchomości. Oznacza to, że również kredyty należy rozpatrywać jako oddzielne zobowiązania. Możliwe jest oczywiście składanie dwóch różnych wniosków do tego samego banku, można także aplikować do różnych banków. Także przy ewentualnej sprzedaży nieruchomości dwa oddzielne kredyty są lepszym rozwiązaniem, niż zastosowanie hipoteki łącznej, gdyby był to jeden kredyt zabezpieczony na dwóch nieruchomościach.

Takie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze, ponieważ w żaden sposób nie uzależnia jednej transakcji od drugiej, w sytuacji gdy akty notarialne będą podpisywane z różnymi osobami i w różnym terminie.

Przymierzam się do zakupu mieszkania, ale zupełnie nie wiem, jak się do tego zabrać, ponieważ po raz pierwszy jestem w takiej sytuacji. Czy najpierw muszę znaleźć mieszkanie czy dostać kredyt? Z jednej strony po co szukać mieszkania skoro nie mam na nie środków, a z drugiej – jak mam się ubiegać o kredyt skoro nie znam wartości nieruchomości? Jak więc wygląda procedura?

Pierwszym etapem przy zakupie mieszkania jest oszacowanie własnych możliwości finansowych. Koniecznie trzeba zbadać swoją zdolność kredytową i ocenić, w jakiej wysokości kredyt może zostać nam udzielony. Warto również wstępnie wybrać oferty banków, tak aby sprawdzić, jak wysokie raty będziemy płacić oraz jakie koszty wiążą się z przyznaniem kredytu. Następnym etapem jest poszukiwanie mieszkania. Składając wniosek musimy mieć wybraną nieruchomość, tak aby bank mógł sprawdzić ją pod kątem prawnym i technicznym. Niektóre banki dopuszczają możliwość złożenie wstępnie wniosku bez wybranej nieruchomości, tak aby bank mógł wydać promesę przyznania kredytu po przeanalizowaniu naszej zdolności kredytowej. Proszę jednak pamiętać, że bank wyda ostateczną decyzję i przygotuje umowę dopiero po przeanalizowaniu nieruchomości stanowiącej cel i zabezpieczenie kredytu.

Po podpisaniu umowy kredytowej możemy już podpisywać akt notarialny i po spełnieniu warunków do uruchomienia (np. złożeniu w Sądzie wniosku o wpis hipoteki) następuje uruchomienie kredytu i przelew środków do sprzedającego. W przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym procedura wygląda nieco inaczej – wypłata środków następuje przed podpisaniem aktu notarialnego. Kredyt najczęściej będzie też uruchamiany w transzach wraz z postępem prac budowlanych.

Decydując się na zakup nieruchomości i wybór kredytu koniecznie należy samodzielnie określić swoje możliwości finansowe. Nawet jeśli bank pozytywnie ocenia naszą zdolność kredytową, każdy musi samodzielnie zdecydować, czy stać będzie go na spłatę takich rat, uwzględniając także wzrost raty z uwagi na zmieniające się oprocetnowanie i kurs waluty.

Michał Krajkowski
Główny analityk Domu Kredytowego NOTUS S.A.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
konta osobiste porównanie kwiecień 2024
lokaty bankowe porównanie kwiecień 2024
karty kredytowe porównanie kwiecień 2024

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus