Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

Kredyty z poręczeniem odchodzą do lamusa?

Chociaż jeszcze kilka lat temu kredyty z poręczeniem cieszyły się dużą popularnością, dziś zainteresowanie takim sposobem zabezpieczenia pożyczki jest małe. Według danych Biura Informacji Kredytowej, przez ostatnie trzy lata liczba żyrantów spadła o 54,6%.

Szacuje się, że aktualnie w Polsce mamy około 370 tys. osób, które zdecydowały się poręczyć umowę kredytową. Jeszcze w 2014 roku było ich 572 tys., a ich podpisy posłużyły za poręczenie 462 tys. kredytów. Jak widać tendencja jest spadkowa i najprawdopodobniej taka sytuacja będzie się utrzymywać.

Rośnie średnia wartość poręczanych kredytów

Chociaż ilość poręczanych kredytów jest coraz niższa, to równocześnie rośnie ich wartość. W ubiegłym roku średnia kwota kredytu wyniosła 38,9 tys. złotych, czyli o 26,3% więcej niż w roku 2014, gdzie średnia wyniosła 30,8 tys. złotych.

Mniej poręczeń zasługą dokładniejszej analizy

Obecnie banki mają lepsze sposoby oceny ryzyka związanego z wypłacalnością kredytobiorcy. To dlatego ilość kredytów poręczanych jest coraz niższa. Banki przeprowadzają dużo dokładniejszą analizę osób wnioskujących o pożyczki. Obecnie otrzymanie dodatkowych pieniędzy nie jest już takie proste, jak miało to miejsce kilka lat temu. Procedura związana z oceną zdolności kredytowej wnioskodawcy jest bardzo szczegółowa. Jako potencjalni kredytobiorcy musimy wykazać swoje dochody, trzeba też posiadać oszczędności, im więcej wkładu własnego, tym wyższa szansa na to, że otrzymamy pozytywną odpowiedź na nasz wniosek. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale warunki umowy kredytowej można i warto negocjować, eksperci kredytowi są przychylni i trzeba pamiętać, że im również zależy na współpracy z nami.

Kredyty z poręczeniem są udzielane wyłącznie w takich sytuacjach, gdy zachodzi duża niepewność co do tego, czy klient będzie solidnym płatnikiem. Co ciekawe osoby, które nigdy nie miały żadnych zobowiązań finansowych w formie pożyczki, są mniej wiarygodne dla banków od tych osób, które mają historię kredytową. Przestrzegając kilku prostych zasadach, można zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki bankowej. Jeżeli wykażemy, że jesteśmy oszczędni, spłacamy raty w wyznaczonych terminach i potrafimy zarządzać swoim budżetem, z pewnością kredyt zostanie nam udzielony.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie marzec 2024
kredyty gotówkowe porównanie marzec 2024
konta osobiste porównanie marzec 2024
lokaty bankowe porównanie marzec 2024
karty kredytowe porównanie marzec 2024

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus