Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

Wirtualna karta płatnicza – dowiedz się wszystkiego o karcie wirtualnej przeznaczonej do płatności internetowych!

Wirtualne karty płatnicze, choć są coraz częściej używane, w dalszym ciągu budzą wiele wątpliwości oraz nie są do końca znane przez wiele osób. Karty tego typu idealnie nadają się do płatności internetowych oraz doskonale zwiększają nasze bezpieczeństwo w sieci. Wbrew pozorom zasada ich działania jest prosta, a ich obsługi nauczyć się można bardzo łatwo. W tym tekście prezentujemy wszystkie informacje o kartach wirtualnych, płatności nimi w sieci oraz plusach i minusach tego rozwiązania.

Czym są karty wirtualne?

Karty wirtualne to karty generowane jedynie w systemie bankowym. Są one udostępniane przez banki lub np. elektroniczne portfele. Mają postać wygenerowanych danych — numeru karty, daty ważności i kodu bezpieczeństwa cvv. Są one przeznaczone do dokonywania płatności internetowych, gdzie wpisuje się właśnie tylko takie dane karty. Każda karta wirtualna ma swój odrębny rachunek lub podkonto, na które należy najpierw wpłacić środki. Karty wirtualne są kartami przedpłaconymi i jeśli chcemy z nich korzystać, najpierw musimy doładować je określoną sumą pieniędzy. Głównym przeznaczeniem kart wirtualnych jest płacenie w sieci na różnego rodzaju stronach oraz chronienie naszego głównego konta czy kart debetowych i kredytowych. Ochrona ta polega na tym, iż w sieci podajemy właśnie numery i dane karty wirtualnej, a nie naszych podstawowych, które nie są ujawniane. Wydawcami kart wirtualnych również są np. Visa czy MasterCard. Są też pełnoprawnymi środkami płatniczymi i również zapłacimy nimi za zakupy w e-sklepie czy usługę w sieci.

Ciekawostka: Karty wirtualne, które generujemy w bankowości internetowej lub portfelu wirtualnym, możemy podpiąć do naszego smartfona z funkcją NFC oraz dokonywać płatności tradycyjnie — zbliżeniowo w sklepach. Dzięki temu możemy kartami wirtualnymi płacić za zakupy, kino czy bilety w stacjonarnych punktach i świadomie zarządzać swoimi wydatkami rozliczając transakcje na innym koncie.

Ciekawostka: Karty wirtualne posiadają swoje indywidualne rachunki techniczne. Jeśli istnieje taka możliwość i mamy dostęp do danego konta karty wirtualnej, możemy doładować ją zwykłym przelewem np. wysłanym z poczty lub przez znajomego. Oznacza to, że jeśli chcemy płacić kartą stacjonarnie, możemy ją wygenerować, podpiąć do smartfona, zasilić i dokonywać transakcji. Cały proces możemy przeprowadzić nawet w ciągu kilkunastu minut bez oczekiwania na przesłanie fizycznej — tradycyjnej karty płatniczej.

Jak przebiega płatność w sieci kartami wirtualnymi?

Jeśli chcemy zapłacić za rachunek lub zakupy w internecie, wystarczy wykonywać takie same czynności jak te, które wykonujemy, płacąc tradycyjną fizyczną kartą np. debetową. W polu płatności należy wybrać Płatność Kartą Płatniczą. Następnie w pola numeru karty, daty ważności itp. wpisać informacje, które zostały wygenerowane w systemie bankowym. Po wpisaniu danych wystarczy zaakceptować płatność. Systemy płatności przyjmą w takiej sytuacji płatność, a z naszego konta — konta karty wirtualnej zniknie dana suma pieniędzy. Ogólnie nie musimy wykonywać żadnych innych czynności niż przy płatności tradycyjną kartą.

Jak działają karty wirtualne od technicznej strony?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób działają karty wirtualne od technicznej strony. Jest to ciekawe zagadnienie. Karty wirtualne są do pewnego momentu generowane tak samo, jak karty tradycyjne. Jeśli zażądamy wygenerowania lub utworzenia takiej karty w systemie bankowości mobilnej, wydawca np. MasterCard stworzy numer karty, jej dane i umieści ją w swoim systemie rozliczeniowym — dokładnie tak samo, jak karty fizycznej. Różnica między kartą tradycyjną a wirtualną jest taka, że wydawca tworzy fizyczną kartę, dodaje na niej nadruk i wysyła ją do odbiorcy, a dane karty wirtualnej są wysyłane do naszego banku — systemu bankowego i pojawiają się tam wirtualnie. Karta wirtualna od tego momentu funkcjonuje w ogólnym systemie płatniczym i jest honorowana. Bank dodaje do karty wirtualnej numer konta do zasileń i możemy używać jej tak samo, jak karty fizycznej po osobistym odebraniu. W zależności od poszczególnych banków konkretna procedura techniczna może różnić się, ale ogólnie tworzenie karty wirtualnej przebiega podobnie, co tej tradycyjnej do momentu wysłania danych e-mailem, a nie na plastikowej karcie listem poleconym.

Plusy i zalety

Karta wirtualna posiada bardzo wiele plusów. Pierwszym z nich jest oczywiście bezpieczeństwo transakcji i ochrona naszych środków na koncie głównym. Używając do płatności internetowych kartę wirtualną podajemy jej dane, a nie dane karty debetowej do naszego konta. W razie przejęcia danych, skradzenia ich itp. stracimy jedynie tylko taką sumę, która znajduje się na karcie wirtualnej w obecnej chwili. W porównaniu do karty debetowej, gdzie moglibyśmy stracić wszystkie oszczędności z naszego konta, rozwiązanie takie jest niezwykle bezpieczne. Karta wirtualna to również łatwość użytkowania. Samo wygenerowanie karty przeważnie odbywa się jednym kliknięciem. Przesunąć środki z naszego głównego konta bankowego również możemy bardzo prosto, wykonując przelew wewnętrzny pomiędzy naszymi kontami. Kolejny element — płacenie też nie powinno sprawić nikomu trudności, gdyż polega ono jedynie na przepisaniu odpowiednich danych w formularzu na stronie. Karty wirtualne pomagają utrzymywać kontrolę nad swoimi finansami np. poprzez podzielenie budżetu domowego czy oddzieleniu środków na “kieszonkowe”.

Wady i minusy

Karta wirtualna, choć posiada wiele plusów, ma też pewne minusy. Przeważnie nie są one kluczowe i uciążliwe, ale warto o nich wspomnieć. Pierwszą wadą kart wirtualnych jest fakt, iż możemy nie zapłacić nimi za rezerwacje drogiego hotelu lub wypożyczenie drogiego auta. W takich sytuacjach może być wymagana od nas karta kredytowa. Choć nie są to częste sytuacje, warto mieć je na uwodzące np. gdy podpinamy kartę wirtualną do telefonu z modułem nfc i chcemy płacić nią w sposób tradycyjny — telefonem zbliżeniowo. Minus ten nie wynika bezpośrednio z karty wirtualnej, a jest po prostu wymogiem posiadania karty kredytowej do takich celów. Karty wirtualne mogą nie być też akceptowane ogólnie w niektórych (rzadkich) sytuacjach przy płaceniu telefonem np. z powodu braku obsługi terminala danego rodzaju karty.

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
3