Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

3 główne powody, dlaczego Polacy nie oszczędzają na emeryturę.

Polacy nie oszczędzają dodatkowo na swoją emeryturę. W tej chwili aż 98% środków, które zgromadziliśmy na poczet przyszłej emerytury, znajduje się w ZUS-ie. Niestety na wysokie świadczenia emerytalne od państwa nie możemy liczyć. Szacuje się, że średnia wartość emerytury będzie wynosiła pomiędzy 25 a 40% naszego obecnego wynagrodzenia za pracę.

Dlaczego tak niewielu z nas zastanawia się więc nad tym, jak zapewnić sobie godne życie na emeryturze? Jeśli nie chcemy borykać się z problemami finansowymi w jesieni życia, powinniśmy jak najszybciej zacząć oszczędzać. Znajdujemy jednak mnóstwo różnych, jak nam się wydaje w pełni uzasadnionych powodów, by tego nie robić. Sprawdź, dlaczego Polacy nie oszczędzają na emeryturę i jak pokonać trudności w oszczędzaniu.

Zbyt niskie zarobki

Aż 90% procent z nas deklaruje, że nie odkłada pieniędzy na poczet przyszłej emerytury, ponieważ zarabia zbyt mało, aby móc oszczędzać. Prawda jest jednak taka, że oszczędzać może każdy. Zacznijmy od niewielkich kwot. Z pewnością każdemu uda się wygospodarować, chociaż 50 czy 100 złotych miesięcznie i odłożyć na indywidualne konto emerytalne. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie swoim codziennym wydatkom i zaplanować należycie swój domowy budżet, a z pewnością znajdą się środki. Wcale nie będzie to wymagało od nas jakichś ogromnych wyrzeczeń. Najczęściej wystarczy po prostu zrezygnować z używek takich jak papierosy czy alkohol oraz ograniczyć słodycze, czy przestać jadać w restauracjach typu Fast food. Nie tylko zyskamy w ten sposób pieniądze, by dodatkowo odkładać na emeryturę, ale i będziemy zdrowsi, dzięki czemu będziemy mogli dłużej i w lepszej formie cieszyć się życiem.

Brak myślenia perspektywicznego

Nie myślimy o starości. Niewielu z nas zastanawia się w wieku 20, 30, a nawet 40 lat, jak będzie wyglądało nasze życie na emeryturze. To duży błąd. To, że w tej chwili jesteśmy młodzi, sprawni, możemy pracować i zarobić na swoje utrzymanie nie oznacza, że tak będzie zawsze. Przyjdzie czas, kiedy będziemy po prostu zmęczeni, a nasza sprawność fizyczna i intelektualna będzie mniejsza. Warto zabezpieczyć finansowo swoją przyszłość, aby później móc cieszyć się życiem bez zmartwień. Pamiętajmy o tym, że żyjemy coraz dłużej, a po zakończeniu pracy zawodowej czeka na nas jeszcze 20, 30 a może nawet więcej lat swobody, ale tylko pod warunkiem, że będziemy posiadać wystarczające środki finansowe, aby nie tylko się utrzymać, ale również móc cieszyć się życiem. Jesień życia w większości z nas kojarzy się niestety z chorobami, samotnością, śmiercią i brakiem pieniędzy. Nasza przyszłość wcale nie musi tak wyglądać. Na emeryturze możemy podróżować i aktywnie spędzać czas, a także korzystać z najlepszej dostępnej opieki zdrowotnej. W tym celu konieczne jest jednak zaplanowanie swojej przyszłości i aktywne działanie w celu zapewnienia sobie na nią odpowiednich środków finansowych. Nie bójmy się myśleć o starości, bo w wielu aspektach to właśnie my sami możemy zdecydować, jak będzie ona wyglądać, dlatego właśnie warto oszczędzać na emeryturę.

Brak podstawowej wiedzy z zakresu finansów

Niestety większość polaków nie posiada nawet podstawowej wiedzy z zakresu finansów. Nie uczy się jej w szkole, z domu również wynosi ją niewielu z nas. Dlatego właśnie tak ważne jest ciągłe poszerzanie wiedzy we własnym zakresie. Nie oszczędzamy na emeryturę, ponieważ uważamy, że jest to bardzo trudne. Dla większości z nas zarządzanie domowym budżetem to czarna magia. Nie potrafimy wygospodarować żadnych oszczędności, nie mówiąc już o stworzeniu dodatkowych źródeł dochodu. Nie potrafimy również inwestować już odłożonych środków z zyskiem. Nadal niska jest także świadomość tego, w jaki sposób poza ZUS-em możemy odkładać na przyszłą emeryturę.

Niestety prawda jest taka, że jeśli sami nie poczynimy odpowiednich kroków w tym kierunku, to nie będziemy panować nad swoją sytuacją finansową. To my sami musimy się edukować. Czytajmy więc książki z zakresu finansów osobistych, przeglądajmy specjalistyczne blogi oraz słuchajmy podcastów na temat zarabiania i oszczędzania pieniędzy. Postanówmy, że każdego dnia poświęcimy, chociaż 15 minut, aby poszerzyć swoją wiedzę ekonomiczną, a z pewnością szybko zobaczymy pozytywne rezultaty. To, czego się nauczymy, zaczniemy wdrażać w życie, co z czasem odmieni całkowicie naszą świadomość dotyczącą finansów i naszą sytuację ekonomiczną zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Oszczędzanie na emeryturę to świadome budowanie szczęśliwej i dostatniej jesieni życia, na którą wszyscy zasługujemy. Pozbądźmy się więc jak najszybciej fałszywego przekonania, że ktoś (państwo, krewni) zadba o nas na starość. Za naszą sytuację materialną w największej mierze odpowiadamy my sami. Przestańmy biernie podchodzić do tematu emerytury, weźmy sprawy w swoje ręce i zacznijmy jak najszybciej budować swoje emerytalne oszczędności.

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
1