eksperci kredytowi - Doradca.co.pl - kredyty, doradztwo, inwestycje

Chcesz zacząć inwestować nadwyżki finansowe? Zacznij od inwestycji w siebie!

Nietrudno zaobserwować, że im bardziej niestabilna sytuacja geopolityczna, tym bardziej każdy z nas zaczyna się interesować tym, by inwestować zaoszczędzone pieniądze z obawy przed tym, że stracą one na wartości. Czy jednak inwestowanie np. w akcje jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tym temacie?

Inwestowanie dla początkujących

Masz nadwyżkę finansową, którą chciałbyś zainwestować, aby zarobić dodatkowe pieniądze? Specjaliści zajmujący się tym tematem studzą emocje. Przed rozpoczęciem inwestowania zastanów się, czy utworzyłeś tzw. fundusz awaryjny, inaczej poduszkę finansową, a więc środki na około 6 miesięcy życia gdybyś z różnych powodów utracił źródło dochodów. Jeżeli nie – to koniecznie to zmień!

Kolejna sprawa to kredyty i pożyczki (pomijając kredyt hipoteczny – to oddzielny temat) – jeżeli zaciągnęliśmy różnego rodzaju zobowiązania, to przed rozpoczęciem inwestowania należy je spłacić. Inwestowanie w przypadku posiadania wysoko oprocentowanych pożyczek zupełnie mija się z celem. W zdecydowanej większości przypadków zysk będzie mniejszy niż koszty, jakie ponosimy w związku ze zobowiązaniami wobec banków i innych instytucji finansowych, od których pożyczyliśmy pieniądze.

Równolegle z budowaniem poduszki finansowej oraz spłacaniem zobowiązań warto pomyśleć o inwestycji w siebie, która umożliwi nam w skuteczniejsze inwestowanie i umożliwi zdobycie większej ilości środków, które będziemy mogli na ten cel przeznaczyć.

Czy inwestycja w siebie może zastąpić inwestowanie?

Tytuł tego akapitu wydawać się może nieco przewrotny, ale jest w pełni prawdziwy, co zaraz wytłumaczymy. O co dokładnie chodzi?

Zacznijmy od zdefiniowania, czym tak naprawdę jest inwestycja w siebie?

– zdobywaniem dodatkowej wiedzy, poszerzeniem horyzontów,

– podwyższaniem swoich kompetencji zawodowych (zarówno kompetencji twardych, jak i miękkich),

– zapewnianiem sobie komfortu związanego z możliwością zmiany pracy, która nas nie satysfakcjonuje,

– budowaniem wartościowych relacji z innymi ludźmi, które są niezwykle ważne dla każdego człowieka,

– utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej oraz dbaniem o swoje zdrowie,

– rozwijaniem swoich pasji.

W tym miejscu każdy mógłby dodać jeszcze inne elementy, ale już to pokazuje, w jakim kierunku powinna zmierzać inwestycja w siebie, która może nam zapewnić m.in.:

– rosnące zarobki, które pozwolą nam zbudować poduszkę finansową, spłacać kredyty oraz inwestować,

– wiedzę, która jest potrzebna do podejmowania dobrych decyzji inwestycyjnych,

– minimalizację ryzyka związanego z inwestowaniem (posiadając odpowiednią wiedzę minimalizujemy ryzyko podejmowania nietrafionych decyzji),

– spełnienie i to zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, które umożliwi nam po prostu cieszenie się życiem.

Inwestowanie w siebie to więc nic innego jak realizowanie w praktyce maksymy słynnego francuskiego chemika mówiącej o tym, że szczęście sprzyja przygotowanym. Chcesz odnieść sukces inwestując zarobione pieniądze? To zacznij od dobrego przygotowania się do czekających Cię wyzwań, tak aby gdy pojawi się prawdziwa okazja, byłeś w stanie ją zauważyć i z niej skorzystać, co wcale nie jest takie oczywiste, jak się niektórym wydaje.

Warto również wspomnieć o tym, że być może inwestycja w siebie sprawi, że zaczniemy zarabiać dużo więcej pieniędzy i inwestowanie w klasycznym tego słowa znaczeniu nie będzie miało dla nas sensu, ponieważ lepiej “wyjdziemy” na klasycznym zarabianiu pieniędzy. Bez względu jednak na to, jaką ostatecznie decyzję podejmiemy, przed rozpoczęciem prawdziwego inwestowania warto uporządkować kilka spraw, w tym zbudować poduszkę finansową, spłacić zobowiązania i nabyć odpowiednią wiedzę. Dopiero tak przygotowani możemy podejść do inwestowania i odnosić sukcesy. Powodzenia!

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
6