Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

Podstawowe produkty kredytowe oferowane przez banki

Notus kredyty gotówkowe

Filarem systemu finansowego w naszym kraju są banki które oferują zarówno całą gamę produktów lokacyjnych jak i kredytowych. Przyjrzyjmy się tym drugim i sprawdźmy, jakie są ich wady i zalety.

Karty kredytowe

Karty kredytowe są tak naprawdę kredytem udzielonym nam przez bank. Pieniądze dostępne są za pomocą karty kredytowej i możemy je wypłacać z bankomatu (co jest bardzo kosztowne) lub płacić za towary i usługi w sklepach handlowych (najlepsze rozwiązanie). Przeważnie podpisując umowę karty kredytowej otrzymujemy dość długi okres bez-odsetkowy, tak zwany grace period. W tym czasie pieniądze są nieoprocentowane. Z reguły jest to okres ponad pięćdziesięciu dni. Jednak po upływie tego czasu musimy dokonać całkowitej spłaty karty by uniknąć konieczności płacenia odsetek. Jeśli jednak nie mamy aż tak dużej kwoty pieniędzy to ban zadowoli się minimalną spłatą określoną w umowie – wtedy będziemy musieli ponieść jednak koszty odsetek za cały okres kiedy korzystaliśmy z pieniędzy. Karty kredytowe często powiązane są z dodatkowymi programami partnerskimi czy ubezpieczeniami dzięki czemu możemy czerpać dodatkowe profity. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które potrafią panować nad własnym budżetem. W przeciwnym razie koszty użytkowania mogą być bardzo duże.

Debet w koncie i kredyt odnawialny

Jeśli posiadamy konto bankowe to bardzo często po jakimś czasie bankowcy zaoferują nam debet w koncie lub kredyt odnawialny – również dostępny z poziomu konta bieżącego. Udostępnione w ten sposób pieniądze są możliwe do użycia dopiero wtedy, gdy wykorzystamy całą naszą gotówkę znajdującą się na koncie. Odsetki pobierane są tylko od faktycznie wykorzystanej kwoty i płacimy je jedynie przez czas wykorzystania. Czasem też banki wymagają od nas niewielkich dodatkowych opłat – na przykład za uruchomienie czy za ubezpieczenie. Debet i kredyt odnawialny w koncie są bardzo dobrymi rozwiązaniami na wypadek czasowego braku gotówki. Każdy wpływ na konto zmniejsza bowiem saldo zadłużenia dzięki czemu nie musimy płacić odsetek od wykorzystywanych pieniędzy.

Kredyty celowe i gotówkowe

Podstawowym produktem oferowanym przez banki w dalszym ciągu są jednak kredyty. Zgodnie z polskim prawem tylko banki mogą używać słowa „kredyt” na określenie pożyczki na określony, lecz wszystkie inne instytucje i osoby fizyczne mogą właśnie udzielać pożyczki. Oferowane kredyty dzielą się na te, które przeznaczane są na jakiś określony cel – na przykład kredyt samochodowy, kredyt hipoteczny, kredyt na zakup papierów wartościowych – lub na cel nieokreślony – bank udzieli nam wtedy kredyt gotówkowy. Istnieją również specjalne kredyty które są dofinansowane, przeważnie z budżetu państwa, i odsetki które płacimy są dużo niższe niż te rynkowe. Chodzi chociażby o kredyt studencki czy kredyt w programie rodzina na swoim. Przy oferowaniu swoich produktów banki wymagają jednak bardzo dużej ilości dokumentów i często klienci którzy nie posiadają stałego źródła dochodów lub mieli wcześniej problemy ze spłatą rat mogą dostać decyzję odmowną.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie listopad 2021
kredyty gotówkowe porównanie listopad 2021
konta osobiste porównanie listopad 2021
lokaty bankowe porównanie listopad 2021
karty kredytowe porównanie listopad 2021

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus