eksperci kredytowi - Doradca.co.pl - kredyty, doradztwo, inwestycje

Przezorny kredytobiorca

Notus kredyty gotówkowe

Kiedy chcemy kupić mieszkanie, dom, działkę czy zamierzamy wybudować dom, warto starannie przyjrzeć się ofertom banków, które oferują sfinansowania takiego zakupu. Propozycji kredytów hipotecznych z różnymi wariantami jest tyle, że poruszanie się wśród nich może sprawić kłopoty.

Przede wszystkim należy określić wymagania stawiane kredytowi, czyli wybrać okres kredytowania, określić walutę oraz wariant spłat (raty stałe bądź malejące).
Następnie – przeanalizować warunki cenowe i proceduralne poszczególnych banków.

W zależności od banku różnie podchodzi się do źródeł dochodu. Dla przykładu wymagany okres prowadzenia działalności gospodarczej, którą trzeba się wylegitymować przy staraniach o kredyt, to w niektórych bankach zaledwie 6 miesięcy, ale w innych – 24 miesiące. Może więc zdarzyć się sytuacja, kiedy oferta jest atrakcyjna, ale nie jesteśmy w stanie spełnić stawianych wymagań.
Rozpatrując koszty kredytu nie powinno się ograniczać się do sprawdzenia wysokości prowizji oraz oprocentowania. Wiele ofert, które na pierwszy rzut oka wydają się tanie, przy starannej analizie okazują się nie tak atrakcyjne. Kredyt z najniższym oprocentowaniem nie musi być najtańszy. Oprócz płaconych rat, banki doliczają sobie bowiem różnego rodzaju opłaty: za wycenę nieruchomości, ubezpieczenie kredytu do czasu wpisania banku w hipotekę, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od ryzyka utraty pracy.
Kredytobiorcy, zaciągający kredyt na budowę domu, powinni też zwrócić uwagę na warunki uruchomienia kolejnych transz kredytu. Sprawdzić, czy bank wymaga kontroli budowy przez rzeczoznawcę, czy należy dostarczać faktury za wykonane prace i kupione materiały, a jeśli tak, to na jaką część, czy ocenia, w jakim czasie powinno się ukończyć budowę.

Warto również dowiedzieć się, w jakim czasie bank rozpatrzy wniosek. Jeśli znaleźliśmy atrakcyjną nieruchomość za dobrą cenę i musimy szybko za nią zapłacić, należy dokładnie sprawdzić, jak szybko można liczyć na decyzję banku. Gdy banki wprowadzają atrakcyjne promocje i mają więcej wniosków niż zwykle, okres oczekiwania może się znacznie wydłużyć.
Przy wyborze konkretnej oferty dobrze jest więc prześledzić propozycje banków, porozmawiać ze znajomymi, którzy już przeszli podobną drogę, przejrzeć fora internetowe albo skorzystać z pomocy doradcy, który – znając bieżące oferty banków – pomoże dostosować produkt do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie listopad 2021
kredyty gotówkowe porównanie listopad 2021
konta osobiste porównanie listopad 2021
lokaty bankowe porównanie listopad 2021
karty kredytowe porównanie listopad 2021

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus