eksperci kredytowi - Doradca.co.pl - kredyty, doradztwo, inwestycje

Ustawa o kredycie hipotecznym: będą zmiany na lepsze

Wraz z początkiem wakacji mają wejść w życie przepisy ustawy o kredytach hipotecznych, nowe zasady mają zapewnić kredytobiorcom lepszą ochronę oraz większe bezpieczeństwo podczas zawierania transakcji. Wprowadzenie nowych zasad to kwestia czasu, gdyż projekt został już zatwierdzony przez Sejm. Chociaż niektórzy obawiają się zmian, tak naprawdę nie będzie to żadna rewolucja, gdyż wprowadzane przepisy i tak obowiązują obecnie w większości instytucji bankowych.

Nie będzie opłat za wcześniejszą spłatę zadłużenia

Mimo, że dla wielu osób może wydawać się to dziwne, do tej pory było tak, że za wcześniejszą spłatę zadłużenia banki pobierały dodatkową opłatę. Po wprowadzeniu nowych przepisów banki będą mogły nakładać takie zobowiązania, ale tylko przez pierwsze trzy lata trwania umowy kredytowej, a ich wysokość nie może przekroczyć 3% całkowitej kwoty kredytu. Jeżeli po trzech latach zdecydujemy się spłacić całość albo część zadłużenia, nie poniesiemy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. W praktyce wygląda to w ten sposób, że większość banków wprowadziła już takie zasady, nie mniej jednak w niektórych instytucjach można spotkać się jeszcze z sytuacją, że opłaty pobierane są nawet do 5 lat od daty zawarcia umowy kredytowej.

Kredytobiorca będzie miał nawet 6 miesięcy na sprzedaż zadłużonej nieruchomości

Największą zmianą, która będzie bardzo korzystna dla kredytobiorców są warunki restrukturyzacji zadłużenia. Banki będą zobowiązane współpracować z dłużnikiem; będą musiały postarać się, aby kredytobiorca miał możliwość spłaty kredytu, mimo kłopotów finansowych. To duże ułatwienie dla osób, które na przykład wzięły kredyt, ale straciły źródło dochodów i wpadły w tarapaty finansowe. W tym wypadku instytucja bankowa będzie bardziej wyrozumiała dla dłużnika. Jeżeli mimo wszystko strony nie dojdą do porozumienia, wówczas kredytobiorca będzie miał, aż pół roku na to, aby sprzedać nieruchomość oraz rozliczyć się z wierzycielem. W tym czasie bank nie będzie miał prawa przejąć mieszkania/domu. Oprócz wymienionych powyżej zmian przepisy przewidują również wprowadzenie nowych zasad udzielania kredytów walutowych oraz prezentowania ofert kredytów. Od tej pory eksperci kredytowi nie będą mogli pobierać prowizji od banków, co ma uchronić konsumentów przed ich nieuczciwością. O tym, czy nowe przepisy rzeczywiście przysłużą się interesom kredytobiorców, będziemy mogli przekonać się wkrótce.

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie marzec 2024
kredyty gotówkowe porównanie marzec 2024
konta osobiste porównanie marzec 2024
lokaty bankowe porównanie marzec 2024
karty kredytowe porównanie marzec 2024

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus