Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

Żródło uzyskiwania dochodów: umowy zlecenia i umowy o dzieło

Najpopularniejszymi źródłami uzyskiwanych przez kredytobiorców dochodów są umowa o pracę oraz działalność gospodarcza. Chętnie akceptowane przez banki są także umowy cywilnoprawne, takie jak umowy zlecenia i umowy o dzieło. Mimo, że praktycznie każdy bank bierze pod uwagę takie źródła dochodów, to jednak wymogi proceduralne bardzo się różnią w każdym z banków.

Pierwszym z czynników różnicującym oferty jest okres, od jakiego uzyskiwane są dochody na podstawie takich umów. Standardem w większości banków jest minimum 12 miesięcy, chociaż niektóre akceptują krótszy okres.

Część banków podchodzi do tych źródeł dochodów zdecydowanie bardziej restrykcyjnie wymagając co najmniej 18 lub nawet 24 miesięcy uzyskiwania takich dochodów.

Krótszy okres może zostać zaakceptowany w sytuacji gdy umowy o dzieło / zlecenia są dodatkowym, obok umowy o pracę, źródłem dochodu. Długi okres jest wymagany przede wszystkim w celu oceny stabilności dochodów.

Z charakteru takich umów wynika, że nie muszą one być podpisywane z jednym zleceniodawcą. Jak najbardziej dopuszczalne jest aby każda z umów była zawierana z innym podmiotem, jednak przy takich rozbieżnościach konieczny jest jednorodny charakter wykonywanego działa czy zlecenia.

Oprócz okresu uzyskiwania dochodów, ważnym elementem jest także sposób liczenia takich dochodów do zdolności kredytowej. Część banków do analizy bierze dochód brutto wyliczony zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami podatkowymi, uwzględniając nawet 50% koszty uzyskania przychodu, co w znaczący sposób obniża dochody i co za tym idzie zdolność kredytową. Część banków dopuszcza możliwość aby klient sam zadeklarował wysokość realnie ponoszonych kosztów. Taka deklaracja jest oczywiście weryfikowana i raczej nie zostanie zaakceptowana informacja o kosztach na poziomie 0% jeśli z treści samej umowy o dzieło wynika, że koszty materiałów ponosi osoba realizująca dane dzieło. Jednak taka forma jest szczególnie pomocna dla tych osób, które realizują umowy przy wykorzystaniu materiałów dostarczonych przez zleceniodawcę, a ze względów podatkowych ich koszty są obliczane jako 50% przychodu. W zależności od sposobu liczenia kosztów różnice w dochodzie mogą być niemal dwukrotne.

Umowy o dzieło czy umowy zlecenia są źródłem akceptowanym przez bank, jednak przy tym samym poziomie dochodów wyliczenia dotyczące zdolność kredytowej mogą bardzo się różnić w zależności od banku. Zatem jeśli maksymalna kwota kredytu obliczona w jednym banku nie jest satysfakcjonująca, nie oznacza to że w innym banku nie uzyskamy wyższego kredytu. Z uwagi na różne podejście do kosztów uzyskania przychodu i obliczania dochodu netto, różnice między bankami mogą być znaczące.

Michał Krajkowski
Doradca finansowy Domu Kredytowego NOTUS

Sprawdź najnowsze porównania:
kredyty hipoteczne porównanie kwiecień 2024
kredyty gotówkowe porównanie kwiecień 2024
konta osobiste porównanie kwiecień 2024
lokaty bankowe porównanie kwiecień 2024
karty kredytowe porównanie kwiecień 2024

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus