eksperci kredytowi - Doradca.co.pl - kredyty, doradztwo, inwestycje

Nowoczesna metoda płatności, czyli co w BLIKU piszczy?

Notus kredyty gotówkowe

Świat pędzi, a my razem z nim! Nie będziemy tutaj roztrząsać sensu takiego stanu rzeczy, pogodzimy się z tym i przyspieszymy kroku, poznając nowoczesną metodę płatności. Jeden z najszybszych, najwygodniejszych i obecnie najpopularniejszych w Polsce sposobów płatności to BLIK. Poniżej przedstawimy zasadę jego działania i zastanowimy się nad bezpieczeństwem. Czy pośród wielu niezaprzeczalnych zalet, znajdzie się jakaś ciemna strona BLIKA? Zapraszam do lektury.

BLIK – jak działa i dlaczego jest bezpieczny?

Posiadając aplikację mobilną banku, mamy dostęp do tej metody płatności. Premiera BLIKA miała miejsce w 2015 roku, a teraz to już standard dostępny praktycznie w każdym banku. Jak wykonać taką płatność – bardzo łatwo, choć z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa. Płacąc w sklepie stacjonarnym, internetowym, czy korzystając z bankomatu, należy wybrać ikonę BLIK i w telefonie uruchomić aplikację mobilną. Następny krok, to wpisanie na terminalu 6-cyfrowego kodu, który generowany jest w naszej aplikacji – raz wygenerowany kod jest ważny przez 120 sekund. Na koniec, płatność potwierdzamy kodem PIN wpisując go w telefonie. Cała operacja zajmuje mniej niż minutę, a system zabezpieczenia jest dwustopniowy: jednorazowym kodem do płatności i numerem PIN. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia konieczność zalogowania się do aplikacji mobilnej, gdzie wymagany jest PIN, odcisk palca czy hasło. Ponadto, w tej metodzie płatności nie są potrzebne, dane użytkownika jak numer konta czy imię i nazwisko, dlatego nie ma obawy o kradzież takich informacji.

Co jeszcze oferuje BLIK?

Po pierwsze, tą metodą zrealizujemy przelew na telefon innego użytkownika. Wielką zaletą w tym wypadku, jest możliwość szybkiego rozliczenia się (np. za wspólny obiad w restauracji), gdyż przelew na telefon, odbiorca otrzyma natychmiast, również w niedziele i święta. Innym udogodnieniem w BLIKU jest płatność bez przepisywania kodu. Usługa wygodna, gdy często powtarzamy zakupy na danej stronie internetowej. Zapamiętując ją w przeglądarce, przy kolejnych transakcjach, wymagane będzie jedynie potwierdzenie PIN-em w aplikacji mobilnej. Ponadto, większość banków umożliwia płatność BLIKIEM bez logowania do aplikacji. Dzięki temu jest jeszcze szybciej! Ze względów bezpieczeństwa taka metoda ma pewne ograniczenia: limit kwoty – do 50 złotych na jedne zakupy oraz limit ilości – do 3 transakcji na dobę. Najnowszą, jeszcze raczkującą usługą w BLIKU są płatności powtarzalne. To nic innego, jak realizacja opłat za rachunki – ustawiamy kwotę i datę wykonania operacji cyklicznej, dodatkowo wybierając czy chcemy ją „ręcznie” potwierdzać, czy płatność ma być automatyczna. Jak widzisz, BLIK ciągle się rozwija, w przyszłości na pewno zaoferuje jeszcze wygodniejsze i szybsze rozwiązania.

Zakupy i pomaganie w sieci

Ponieważ coraz więcej organizacji i firm współpracuje z Polskim Standardem Płatności (twórca BLIKA), to do użytkowników kierowane są kolejne akcje promocyjne. Płacąc BLIKIEM, w wielu sklepach internetowych, otrzymamy procentowe zniżki, drobne zwroty z kwot transakcji czy upominki. Ponadto z BLIKIEM możemy łatwo włączyć się w działania charytatywne. Aktualnie prowadzone są co najmniej trzy takie akcje. Pierwsza, gdy chcemy przetestować, jak działa BLIK. Możemy wtedy wykonać na próbę, bezpieczny, darmowy przelew o wysokości 1 złoty, a kwota ta zasili konto Fundacji Uniwersytet Dzieci. Kolejna akcja to „zastrzyk wsparcia BLIKIEM”, czyli pomoc dla szpitali zakaźnych. Trzecia możliwość pomocy potrzebującym, to wpłata 10 złotych na konto szlachetnej paczki, a kolejne 5 złotych dorzuca operator płatności.

Podsumowanie – jedna wada i jedna zaleta BLIKA

Na koniec, warto pamiętać jeszcze o dwóch rzeczach dotyczących BLIKA. Czy posiada on same korzyści? I tak i nie. Dla niektórych plusem, dla innych minusem, będzie fakt, że z BLIKA skorzystamy tylko w Polsce. Operator podjął już starania, żeby móc płacić tą metodą również za granicą, więc to pewnie tylko kwestia czasu. A jaka jest podstawowa i największa zaleta BLIKA, poza wygodą oczywiście? Otóż, jest to forma płatności całkowicie i bezwzględnie darmowa! Dotyczy to również wypłaty z bankomatu i to niezależnie od kwoty.

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
8