eksperci kredytowi - Doradca.co.pl - kredyty, doradztwo, inwestycje

10 sposobów na oszczędzanie

Zapanowanie nad domowym budżetem bywa niekiedy bardzo trudnym zadaniem. Wypłata znika z konta w zastraszającym tempie, a problemem staje się nie tylko uregulowanie bieżących rachunków, ale nawet codzienne zakupy. Jak poradzić sobie z tym problemem? Czasami wystarczy wybrać jedną z kilku zasad oszczędzania, aby szybko zauważyć znaczącą różnicę w zasobności swojego portfela.

Uważaj na promocje

Wiele głośno reklamowanych obniżek to pułapki zastawione na konsumentów, którzy pozwalają naciągnąć się na zakup kilku takich samych produktów w obniżonej cenie. Tymczasem w przypadku artykułów spożywczych, duża część takich zapasów ląduje w koszu z powodu zbyt krótkiego terminu ważności. Warto zatem dokładnie przemyśleć, czy naprawdę potrzebujemy takiej ilości towarów, zanim damy się namówić na kilka, a nawet kilkanaście identycznych sztuk.

Rezygnuj z zachcianek

Obiad na mieście, kawa na wynos, słodycze, wymyślny alkohol – to tylko niektóre popularne zachcianki, na które wydajemy masę pieniędzy. Wiele z nich jest nie tylko niepotrzebnych, ale nawet szkodliwych dla zdrowia, a część można z powodzeniem zastąpić tańszą alternatywą. Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu, zrezygnuj z przynajmniej połowy z nich.

Negocjuj ceny

Co prawda nie zastosujesz tej zasady w supermarkecie, ale kupując produkty od prywatnego sprzedawcy masz bardzo duże szanse na sukces, zwłaszcza zaopatrując się w ilości hurtowe. Wielu przedsiębiorców z chęcią udzieli Ci rabatu, aby zdobyć dla siebie stałego klienta.

Pożyczki bierz tylko na inwestycje

Zadłużanie się zdecydowanie nie sprzyja oszczędzaniu, jednak kiedy pożyczasz pieniądze, aby zainwestować je w coś, co przyniesie pewne zyski to zdecydowanie dobry pomysł. Najlepszym przykładem może być na przykład zakup mieszkania na wynajem – taki kredyt będzie spłacał się sam, a nadwyżka, nawet jeśli niewielka, zasili domowy budżet każdego miesiąca.

Oszczędzaj na mediach

Najwyższe rachunki to opłaty za energię elektryczną. Z łatwością możesz je jednak zmniejszyć, jeśli nie będziesz zapominać o podstawowych zasadach oszczędności. Zawsze wyłączaj światło w pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzystasz. Wymień żarówki na energooszczędne. Dopasuj odpowiednią taryfę u swojego dostawcy prądu. Każde kolejne urządzenie AGD i RTV kupuj wyłącznie w klasie energetycznej minimum A +.

Kupuj z drugiej ręki

Wiele produktów, które kupujemy jako nowe, tracą swój perfekcyjny wygląd już po kilku dniach użytkowania. Warto zatem szukać towarów używanych, w dobrym stanie i w znacznie niższej cenie niż egzemplarze nowe. Takie podejście jest nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne, pozwala bowiem zredukować ilość starych produktów lądujących na śmietniku.

Naprawiaj

Producenci często przekonują nas, że naprawy są nieopłacalne. Tymczasem w wielu przypadkach nie jest to zgodne z prawdą, a co więcej, pozwala oszczędzić krocie, które wydalibyśmy na nowy sprzęt czy garderobę. Warto zatem wcześniej skorzystać z wyceny usługodawców, najczęściej dostępnej za darmo.

Wybieraj duże opakowania

Duże często znaczy ekonomiczne. Jeśli wiesz, że prędzej czy później, będziesz musiał kupić kolejne opakowanie, wybierz większe, upewniając się, że w przeliczeniu na litr lub kilogram jest ono bardziej opłacalne. Trzymaj się tej zasady w przypadku towarów, które mają długie terminy przydatności.

Kupuj na wagę

Nie od dzisiaj wiadomo, że towary sprzedawane na wagę są znacznie tańsze niż te w gotowych opakowaniach. Zrezygnuj zatem z wygodnictwa na rzecz oszczędności i kupuj odpowiednią ilość wędlin, serów i mięs w dużo niższej cenie.

Rób listę zakupów

Pomysł spisywania na kartce wszystkiego, co jest Ci potrzebne w domu może wydawać się staromodny, jednak w rzeczywistości to najlepszy sposób, aby kupić wyłącznie to, co planowaliśmy. Często wchodzimy do sklepu głodni lub nieprzygotowani, przez co wybieramy towary, których wcale nie potrzebowaliśmy, a w dodatku w zbyt dużej ilości. Sporządzaj zatem dobrze przemyślaną listę, a spacerując po supermarkecie dokładnie się jej trzymaj.

Gospodarowanie domowym budżetem stanie się znacznie łatwiejsze, jeśli zastosujesz na co dzień przynajmniej kilka z wyżej wymienionych sposobów na oszczędzanie. Postaw na ekonomiczność, a już po kilku miesiącach odczujesz różnicę lub nawet uda Ci się odłożyć pokaźną sumę na spełnienie zachcianek, których przez ten czas sobie odmawiałeś.

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
4