Eksperci finansowi - Doradca.co.pl - niezależny doradca finansowy

Kredyt gotówkowy w pigułce! Sprawdź czym jest, jak działa i na co warto zwrócić uwagę, biorąc taki kredyt.

Notus kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe to popularne, ale często nie do końca odkryte typy kredytów. Korzystamy z nich przy większości okazji, a same kredyty gotówkowe są jednymi z najczęściej wybieranych. Dzieje się tak za sprawą dużej dowolności co do wydania pozyskanych pieniędzy, gdyż możemy wydać je samodzielnie na dowolny cel. Kredyt gotówkowy jest jednak produktem finansowym — bankowym i zdecydowanie warto znać zasady jego działania oraz wiedzieć, na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas jego brania. O tym wszystkim i o przydatnych poradach w pigułce prezentujemy poniżej.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt udzielany przez banki. Ma on formę gotówki, dzięki której otrzymujemy “do ręki” określoną sumę pieniędzy. Kredyty ratalne udzielane są na różne ilości rat np. 6, 12 czy 36 – przeważnie jest to od roku do kilku lat. Kredytów gotówkowych mogą udzielać jedynie banki i robią to na podstawie prawa bankowego. Kredyt gotówkowy jest też jednym z podstawowych produktów, jakie oferuje każdy bank. Jego przeciętnie oprocentowanie wynosi ok. kilkunastu procent. Środki z kredytu gotówkowego możemy przeznaczyć na dowolny cel np. na wakacje czy poprawienie swojej sytuacji finansowej, inwestycje itp. Kredyt gotówkowy możemy otrzymać od dowolnego banku bez konieczności zakładania w nim konta czy bycia jego klientem. Każdy bank stawia również nieco inne wymagania, jakie musimy spełnić, aby otrzymać taki kredyt.

Jak można go wziąć? Proces brania kredytu

Proces brania kredytu gotówkowego jest dość prosty, choć może niedoświadczone osoby niesłusznie nieco przerażać. Aby otrzymać kredyt gotówkowy, należy zjawić się w danym banku oraz rozpocząć procedurę wnioskowania. Polega ona na wypełnieniu wniosku kredytowego wraz z doradcą. W tym momencie podawać będziemy wszystkie nasze dane np. osobowe, o naszej sytuacji materialnej, te dotyczące zobowiązań finansowych i naszych zarobków czy pracy. Na podstawie tych danych badana jest nasza zdolność kredytowa, a bank podejmuje decyzje o przyznaniu bądź odmowie kredytu. Zapada ona najczęściej w ciągu kilku godzin, ale w niektórych bankach będziemy musieli poczekać np. do następnego dnia. Jeśli decyzja jest pozytywna, środki są nam wypłacane na konto lub w gotówce “do ręki”.

Drugim sposobem ubiegania się o kredyt jest możliwość wzięcia go w bankowości elektronicznej — online bez wychodzenia z domu. Najczęściej po zalogowaniu się do naszej bankowości, jeśli jesteśmy klientami danego banku, możemy otrzymywać propozycje kredytu gotówkowego. Możemy również samodzielnie złożyć wniosek kredytowy, uzupełniając formularz samodzielnie na stronie internetowej. Następnie otrzymamy decyzje banku i wypłatę pieniędzy, jeśli będzie ona pozytywna.

Zdolność kredytowa i różne podejście do niej przez banki

Ważnym elementem każdego kredytu bankowego jest zdolność kredytowa osoby, która ubiega się taki kredyt. Banki według prawa bankowego mają obowiązek zbadania zdolności kredytowej — ale czym ona tak naprawdę jest? Zdolność kredytowa to nasza zdolność do spłacania nowego zobowiązania. Bank, w którym wnioskujemy o kredyt, zestawia nasze dochody oraz sytuację finansową z wydatkami, oraz ew. obciążeniem, jakim jest rata nowego kredytu. Jeśli uzna, że damy radę spłacać nowy kredyt— przyzna nam kredyt. Na naszą zdolność kredytową wpływać będzie rodzaj zatrudniania i jego długość, wysokość zarobków, weryfikacja w bazach danych np. BIK gdzie są zapisane nasze zobowiązania i zadłużenia, ilość obecnych kredytów i pożyczek czy parametry nowego kredytu.

RRSO, oprocentowanie i koszty

Kolejnym ważnym elementem kredytu gotówkowego jest RRSO. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która określa, jaki poniesiemy roczny koszt przy wzięciu danego kredytu. Im wartości są niższe, tym korzystniejsza dla nas oferta. Warto porównać kilka kredytów o takiej samej długości spłaty i sprawdzić, jakie rrso posiada każdy z nich. RRSO jest też całkowitym kosztem kredytu, który zawiera w sobie oprocentowanie, opłaty, koszty czy prowizje, dlatego jest on tak wiarygodny. Niektóre banki mogą oferować np. bardzo niskie oprocentowanie, wetując sobie to wyższą prowizją i odwrotnie. RRSO jest zatem wymiernym czynnikiem kredytu, na którym możemy się opierać.

Plusy kredytu gotówkowego

Do plusów kredytu gotówkowego należy kilka elementów. Pierwszym z nich jest fakt, że bierzemy go w instytucji bankowej i na podstawie prawa bankowego. Określa ono dokładnie wszystkie wymogi, procedury i samo pojęcie kredytu a banki cechują się wyższą wiarygodnością niż prywatne instytucje finansowe. Dzięki temu możemy mieć większa pewność, że nie zostaniemy oszukani, a w razie problemów możemy powoływać się na prawo bankowe, które chroni kredytobiorców. Zaletą kredytu gotówkowego jest również jego wszechobecność. Możemy wziąć taki kredyt w dowolnym banku, a oferta na rynku jest bardzo duża. Dzięki temu bez problemu wybierzemy taki bank i kredyt, który nam najbardziej odpowiada. Przy niższych sumach np. do kilku tysięcy złotych nie musimy również często przedstawiać zaświadczeń, a możemy wziąć kredyt na oświadczenie o dochodach. Bardzo poręczna jest również możliwość wzięcia takiego kredytu w naszej bankowości elektronicznej czy nawet aplikacji mobilnej na smartfonie. Proces samego składania wniosku i otrzymania pieniędzy jest też prosty i wygodny.

Gdzie szukać odpowiedniego banku?

Jeśli zdecydujemy się wziąć kredyt gotówkowy, a nie wiemy jaki bank wybrać istnieje kilka możliwości. Pierwszą z nich jest sprawdzenie ofert kredytów bezpośrednio w placówkach bankowych u doradców. Przedstawią nam aktualną ofertę banków oraz czasami będą mieli do zaproponowania np. promocyjne wersje kredytów, które nie są szeroko oferowane. Różne kredyty możemy sprawdzić również na stronach internetowych banków, gdzie dowiemy się o rrso, wymogach oraz wysokości i terminie spłaty kredytu. Na tej podstawie możemy wybrać konkretny bank i udać się do niego, aby złożyć wniosek kredytowy. Jednym z najlepszych miejsc, gdzie możemy wyszukać odpowiedniego dla nas banku i kredytu, są porównywarki kredytowe. Są to serwisy, które porównują wszystkie kredyty na rynku. Porównywarka ma formę listy kredytów dostępnych na rynku oferowanych przez różne banki, którą możemy filtrować czy sortować np. według oprocentowania, czy sumy kredytu. W takim miejscu znajdziemy wiele różnych ofert i będziemy mogli bezpośrednio je porównać bez konieczności odwiedzania wielu stron internetowych banków.

Porównywarka kredytów hipotecznych Notus
1